Datum/Vrijeme
Date(s) - 04/06/2019
Cijeli dan
Lokacija
Hotel I
Kategorije
Termin: 4. lipnja 2019.
Mjesto održavanja: Hotel „I”, Ive Robića 2 (ex. Remetinečka 106), Zagreb
Predavači:
mr. sc. Dragica Križanac
Biljana Perica, dipl. sanit. ing.
dr. sc. Sonja Obranić
O seminaru
UVOD
Laboratorijska dijagnostika važna je za medicinu jer daje objektivne informacije o zdravlju osobe i prognozi bolesti, omogućuje praćenje tijeka bolesti te praćenje djelotvornosti primijenjene terapije. Stoga je iznimno važno da laboratorijski rezultati budu točni, pouzdani i pravodobni, a što se postiže uspostavom sustava upravljanja kvalitetom, uporabom standardiziranih metoda kao i metoda koje su validirali proizvođači i koje su potvrđene odnosno verificirane u laboratoriju.
Svaki laboratorij ima sustav upravljanja kvalitetom unutar kojega obavlja svoje aktivnosti. Ti sustavi najčešće nisu prikladno dokumentirani i ne zadovoljavaju sve zahtjeve norme HRN EN ISO 15189 ni očekivanja suvremenoga društva. Na ovome seminaru dat će se primjeri kako izgraditi formalni sustav upravljanja kvalitetom koji zadovoljava potrebe laboratorija i ocjenitelje Hrvatske akreditacijske agencije i koji će omogućiti uvjete za pravilnu provedbu procesa ispitivanja.
Važna je tema ovoga seminara i verifikacija mikrobioloških metoda. S obzirom na suvremene trendove u mikrobiološkoj dijagnostiici i sve veću uporabu metoda molekularne dijagnostike posebna tema biti će i verifikacija molekularnih metoda u mikrobiološkome laboratoriju.
TEME SEMINARA:
- Akreditacija medicinskih mikrobioloških laboratorija – zašto i kako
- Faze implementacije sustava upravljanja kvalitetom
- Priprema laboratorija za akreditaciju
- Zahtjevi kod verifikacije mikrobioloških metoda
- Verifikacija metoda molekularne dijagnostike u mikrobiološkome laboratoriju
CILJEVI SEMINARA:
Na ovome će seminaru polaznici:
- saznati kako započeti postupak akreditacije, koji su njegovi koraci i očekivano trajanje
- dobiti specifične odgovore na upućena pitanja predstavniku Hrvatske akreditacijske agencije
- dobiti upute kako započeti proces razvoja sustava upravljanja kvalitetom u medicinskom mikrobiološkome laboratoriju
- dobiti smjernice kako pripremiti laboratorij za akreditaciju
- upoznati se sa zahtjevima norme za verifikaciju mikrobioloških metoda te iskustvima akreditiranoga laboratorija u primjeni tih zahtjeva
- upoznati se sa specifičnim izazovima verifikacije metode molekularne dijagnostike u mikrobiološkome laboratoriju
KOME JE SEMINAR NAMIJENJEN:
- voditeljima medicinskih mikrobioloških laboratorija
- voditeljima kvalitete u medicinskim mikrobiološkim laboratorijima
- osoblju koje radi u medicinskim mikrobiološkim laboratorijima
- ostalima koje zanima ova tema.
PROGRAM
8.30 – 9.00 | REGISTRACIJA |
9.00 – 10.30 | Akreditacija medicinskih mikrobioloških laboratorija – zašto i kako, D. Križanec |
10.30 – 11.00 | stanka |
11.00 – 12.30 | Faze implementacije sustava upravljanja kvalitetom, B. Perica |
12.30 – 13.30 | ručak |
13.30 – 15.00 | Priprema laboratorija za akreditaciju, B. Perica Zahtjevi kod verifikacije mikrobioloških metoda, B. Perica |
15.00 – 15.30 | stanka |
15.30 – 17.00 | Verifikacija metoda molekularne dijagnostike u mikrobiološkome laboratoriju, S.Obranić rasprava |
O PREDAVAČIMA
Mr. sc. Dragica Križanec, dipl. ing. biotehnologije, zaposlena je u Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji – HAA na mjestu stručnoga savjetnika za akreditaciju ispitnih laboratorija. Od 2007. godine sudjeluje u uspostavi i razvoju sheme akreditacije medicinskih laboratorija prema normi HRN EN ISO 15189. U tome je razdoblju sudjelovala u postupcima akreditacije medicinskoga laboratorija u Hrvatskoj i Sloveniji u svojstvu voditelja postupka i vodećega ocjenitelja. Član je radne skupine EA WG Healthcare ML.
Biljana Perica, dipl. sanit. ing. voditeljica je kvalitete u Službi za mikrobiologiju i parazitologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar, prvoga akreditiranog medicinskog mikrobiološkog laboratorija u Republici Hrvatskoj. Akreditirane su metode iz područja virologije i parazitologije – serološka dijagnostika te bakteriologije (metode uzgoja, identifikacije i određivanje osjetljivosti na antibiotike bakterijskih izolata iz stolice, urina i krvi pacijenata). U fazi pripreme za akreditaciju pohađala je mnoge seminare: 2006.godine trodnevni seminar Češke akreditacijske agencije (CAI) u okviru CARDS 2003 projekta „Razumijevanje i primjena EN ISO 15189 i poveznica s ISO/IEC 17025:2005ˮ; 2008.godine trodnevni seminar švedske akreditacijske agencije SWEDAC „Razumijevanje zahtjeva norme ISO 15189“, 2015. godine – međunarodni kongres o kvaliteti u laboratorijskoj medicini „Labquality Daysˮ (Helsinki) te brojne seminare Hrvatskoga mjeriteljskog društva i Crolaba.
Dr. sc. Sonja Obranić rođena je 1983. godine u Varaždinu, gdje je 2001. godine završila prirodoslovno-matematičku gimnaziju i srednju glazbenu školu. 2001. godine upisala je studij Molekularne biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je 2006. godine, među 10% najboljih studenata te godine. Iste je godine postala znanstvena novakinja – asistentica na Zavodu za biokemiju i molekularnu biologiju Farmaceutsko-biokemijskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Dobitnica je stipendije FP6 Marie Curie Initial Training Network Fellowship, u sklopu koje je boravila na Nucleic Acid Center, University of Southern Denmark, Odense, Danska. Doktorat je obranila u siječnju 2011. godine. Tijekom 2011. godine usavršavala se kao poslijedoktorand na International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw, Varšava, Poljska u sklopu stipendije FEBS Short-Term Fellowship u trajanju od tri mjeseca. Od 2014. godine zaposlena je u Djelatnosti za medicinsku mikrobiologiju Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije u kojoj obavlja poslove rutinske molekularne dijagnostike te poslove voditelja kvalitete laboratorija u sklopu akreditacije prema normi HRN EN ISO 15189:2012. Medicinski laboratoriji – zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost.
.
Obavijest o prijavi
Prijave i pristojbe
Cijena je seminara 1 300,00 kuna + PDV (bruto 1625,00 kn).
Pristojbu treba po primljenome predračunu uplatiti do početka seminara.
Pristojba obuhvaća radne materijale, ručak, osvježenje u stankama i potvrdu o sudjelovanju.
Popusti
„Popusti za članove“ – članovi Hrvatskoga mjeriteljskog društva koji su uredno podmirili članarinu za tekuću godinu ostvaruju 10 % popusta.
„Nagrada za vjernost“ – polaznici koji su sudjelovali na više seminara Hrvatskoga mjeriteljskog društva mogu dobiti popust od 10 %. Da bi ostvarili taj popust potrebno je pri prijavi navesti jedinstvene oznake s potvrda o sudjelovanju za najmanje TRI seminara Hrvatskoga mjeriteljskog društva.
„Grupni popust“ – za TRI polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru dobiva se popust od 5 % na ukupnu cijenu, za ČETIRI polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru dobiva se popust od 10 % na ukupnu cijenu, a za više od PET polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru popusti se dogovaraju zasebno.
Načini prijave
S pomoću e-prijavnice. Broj je polaznika ograničen.
Odjava seminara
Ako odjavu zaprimimo tri radna dana prije početka seminara, pristojbu vraćamo u cijelosti. Za odjave nakon toga roka zaračunavamo 25 % administrativnih troškova.
U slučaju nedolaska na seminar bez prethodne odjave naplaćujemo punu pristojbu.
Izvršni organizator seminara
European Centre for Laboratory Excellence d.o.o.
Berislavićeva 8
10 000 Zagreb
Dodatne obavijesti
Za sve dodatne obavijesti obratite nam se:
telefonom na broj 01/487 24 85 ili
elektroničkom poštom na adresu seminari@hmd.hr
Smještaj / rezervacija hotela
Smještaj u Hotelu „I“ možete rezervirati
telefonom: 01/ 654 24 15
faksom: 01/ 654 29 61
elektroničkom poštom na adresu sales.danijela@hotel-i.hr