Datum/Vrijeme
Date(s) - 08/06/2022 - 10/06/2022
9:00 - 17:00
Kategorije
Termin: 8. do 10. 6. 2022.
Predavači:
mr. sc. Višnja Gašljević, dipl. ing.
mr. sc. Igor Liščić, dipl. ing.
Seminar u trajanju tri dana, prva će se dva dana održati online uz pomoć Microsoft Teamsa. Nisu potrebna nikakva predznanja niti je potrebno instalirati programsku podršku. Potrebno je računalo, internetska veza te mikrofon. Na seminar se uključujete preko poveznice (linka) koju ćemo poslati. Da bismo bili sigurni da nema tehničkih problema, prije seminara organizirati ćemo probne sastanke sa svakim polaznikom zasebno.
Treći dan seminara (praktična provedba audita) održati će se 10.6. 2022. u hotelu Central, Branimirova 3, Zagreb.
O seminaru
Uvod
Laboratoriji moraju provoditi interne audite u planiranim vremenskim razmacima kako bi njihova uprava dobila povratnu obavijest o tome zadovoljava li postojeći sustav sve postavljene zahtjeve (zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025:2017 te vlastite zahtjeve), primjenjuju li se ti zahtjevi dosljedno te održava li se djelotvorno taj sustav. Da bi ta povratna obavijest bila realna, auditori moraju biti objektivni, dovoljno stručni u području u kojemu provode audit, poznavati kriterije te moraju biti osposobljeni za provedbu audita.
Sudjelovanjem na ovome seminaru polaznici će razviti praktične vještine provođenja audita, poboljšati sposobnost komunikacije te naučiti kako planirati, provoditi i dokumentirati interne audite te održavati djelotvoran program audita.
Ciljana skupina polaznika
Ovaj je seminar namijenjen:
- internim i eksternim auditorima u laboratorijima
- osoblju laboratorija odgovornim za program audita
- osobama koje su odgovorne za sustav upravljanja u laboratoriju
- upravi laboratorija
- auditorima sustava upravljanja kvalitetom (ISO 9001) ili drugih sustava upravljanja koji žele proširiti svoja znanja u području provođenja audita u laboratoriju prema normi HRN EN ISO/IEC 17025
- svim ostalima koje zanima ova tema.
Preduvjet sudjelovanja
Poznavanje zahtjeva norme HRN EN ISO/IEC 17025.
Molimo polaznike da donesu normu HRN EN ISO/IEC 17025.
Teme seminara
- Razumijevanje zahtjeva norme HRN EN ISO/IEC 17025
- Uspostava programa audita
- Rizici i prilike u upravljanju programima audita
- Planiranje pojedinačnih audita
- Kako odabrati primjereni uzorak
- Strategije audita (horizontalni i vertikalni audit)
- Dokumentiranje objektivnoga dokaza i nesukladnosti
- Provedba intervjua – psihološki aspekti
- Izvještaj o auditu
- Naknadne radnje – što nakon audita
- Preispitivanje upravljanja
Ciljevi seminara
Nakon završetka seminara polaznici će:
- moći:
- prepoznati primjenljive zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025:2017 u scenarijima koji se razmatraju
- definirati ciljeve programa audita
- definirati rizike i prilike pri razvoju programa audita
- definirati i vrednovati kompetencije auditora
- izraditi plan pojedinačnoga audita
- odrediti primjereni uzorak
- razlikovati horizontalni i vertikalni audit
- ispravno dokumentirati objektivni dokaz i nesukladnost
- napisati izvještaj o auditu
- biti svjesni:
- važnosti i elemente asertivnoga ponašanja pri intervjuiranju
- neverbalne komunikacije i njezina utjecaja na provedbu audita
- važnosti objektivnih dokaza i pravodobnoga vođenja detaljnih bilježaka pri provedbi audita.
Program
1. dan (online) | 9.00 – 16.00 | Uvod Kompetencije auditora Razumijevanje zahtjeva norme HRN EN ISO/IEC 17025 |
2. dan (online) | 9.00 – 16.00 | Program audita Provedba audita, rizici, plan audita Provedba intervjua – psihološki aspekti Određivanje zaključaka audita, izrada izvještaja o auditu, definiranje postupanja nakon audita Preispitivanje upravljanja |
3. dan (hotel Central Zagreb) | 9.00 – 17:00 | Praktična provjera audita Zaključci |
O predavačima
Mr. sc. Višnja Gašljević, dipl. ing. elektrotehnike, diplomirala je i magistrirala na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Od 1982. do 1995. radi u laboratoriju u TEP-u (Tvornice elektrotehničkih proizvoda) isprva kao inženjer ispitivač, a od 1987. kao glavni inženjer. Od 1995. godine do kraja 2015. godine radi u Hrvatskome mjeriteljskom društvu na izradi mjeriteljskih projekata te provedbi programa izobrazbe osoba koje se bave mjerenjima i ispitivanjima. Od 2016. do 2021 bila je direktorica European Centre for Laboratory Excellence.
Posjeduje tzv. „Tutorenpass“, potvrdu osposobljenosti za predavača na području akreditacije i certifikacije koju je stekla po završetku šestotjednog seminara AMOS (Akkreditierung und Zertifizierung für Mittel- und Osteuropäische Staaten) 1996. godine. Školovala se za ocjeniteljicu umjernih laboratorija kod DKD-a (Deutscher Kalibrierdienst), te auditora za ISO 9001 kod DGQ-a (Deutsche Gesellschaft fűr Qualität). Dodatnu edukaciju na području mjeriteljstva stekla je na seminarima u PTB-u (Physikalish-Technische Bundesanstalt) u Njemačkoj, IRMM-a (Institute for Reference Materials and Measurements) u Belgiji, NIST (National Institute of Standards and Technology) u SAD-u. Ovlaštena je trenerica TrainMiC®-a, europskoga programa izobrazbe u području mjeriteljstva u kemiji. Bila je suradnica pri izradi nekoliko znanstvenih projekata. Sudjelovala je na mnogim međunarodnim i nacionalnim simpozijima i kongresima kao pozvani predavač, autor te sudionik.
Već više od dvadeset godina uspješno organizira, kreira, te predaje na seminarima u Hrvatskoj i inozemstvu s temama koje se odnose na mjeriteljstvo, sustav upravljanja u laboratorijima i inspekcijskim tijelima.
Članica je:
- Eurolabovog Tehničkog odbora za osiguranje kvalitete u ispitivanjima i umjeravanjima (TCQA – Technical Committee for Quality Assurance in testing and calibration)
- Eurolabove radne skupine o ispitivanjima sposobnosti (WG Proficiency Testing)
- tehničkog odbora Z2 Ocjenjivanje sukladnosti i akreditacija Hrvatskoga zavoda za norme
- tehničkog odbora TO 69 Primjena statističkih metoda Hrvatskoga zavoda za norme.
Mr.sc. Igor Liščić, dipl. ing. elektrotehnike, diplomirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a magistrirao na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Ima dugogodišnje iskustvo u vođenju umjernih laboratorija (Pliva, Ravnoteža d.o.o.). Osam je godina radio u Raiffeisen banci kao voditelj za informacijsku sigurnost i upravljanje kontinuitetom poslovanja. Od 2017. godine bavi se savjetovanjem o uvođenju sustava upravljanja za informacijsku sigurnost prema zahtjevima iz norme HRN EN ISO/IEC 27001. Ima certifikate za auditora za norme ISO 27001, ISO 22301 i ISO 9001 koje je izdao IRCA (International Register of Certificated Auditors). Član je Hrvatskoga mjeriteljskog društva.
Prijave i pristojbe:
Cijena seminara iznosi 3 080,00 kuna. Na iskazanu se cijenu obračunava porez na dodanu vrijednost.
Pristojbu treba po primljenome predračunu uplatiti do početka seminara.
Pristojba obuhvaća radne materijale, ručak (u petak), osvježenje u stankama (u petak) i potvrdu o sudjelovanju.
.
Popusti
- „Popusti za članove“ – članovi Hrvatskoga mjeriteljskog društva koji su uredno podmirili članarinu za tekuću godinu ostvaruju 10 % popusta.
- „Nagrada za vjernost“ – polaznici koji su sudjelovali na više seminara Hrvatskoga mjeriteljskog društva mogu dobiti popust od 10 %. Da bi ostvarili taj popust potrebno je pri prijavi navesti jedinstvene oznake s potvrda o sudjelovanju za najmanje TRI seminara Hrvatskoga mjeriteljskog društva.
- „Grupni popust“ – za TRI polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru dobiva se popust od 5 % na ukupnu cijenu, za ČETIRI polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru dobiva se popust od 10 % na ukupnu cijenu, a za više od PET polaznika iz iste tvrtke na jednome seminaru popusti se dogovaraju zasebno.
Načini prijave:
Prijave se primaju elektroničkim putem do popunjenja skupine.
Odjava seminara:
Ako odjavu zaprimimo prije početka seminara, pristojbu vraćamo u cijelosti.
U slučaju neopravdanog izostanka sa seminara bez prethodne najave, naplaćujemo punu pristojbu.
Izvršni organizator seminara
European Centre for Laboratory Excellence d.o.o.
Berislavićeva 8
10 000 Zagreb
Dodatne obavijesti:
Za sve dodatne obavijesti obratite nam se elektroničkom poštom na adresu seminari@hmd.hr